Sezon burzowy - czyli gdzie i jak śledzić burze




Sezon burzowy trwa w najlepsze, a jego aktywność wielu z nas dała się już we znaki. Jak wiadomo, burze są zjawiskiem fascynującym, ale przede wszystkim groźnym i nieprzewidywalnym o czym niejednokrotnie przypominają nam wiadomości informujące o szkodach, czy ofiarach. W czym tkwi problem? Osobiście jestem zdania, że problem leży po stronie mediów. Owszem informują nas o tym, że pogoda się pogorszy i, że możemy się w różnych regionach spodziewać burz, ale na tym kończą. Ze szczegółami przychodzą do nas po fakcie. Informują o skutkach niejednokrotnie bardzo gwałtownych zjawisk, na które wiele osób nie miało okazji się przygotować, mimo że istnieją w sieci miejsca, które na bieżąco informują o ryzyko. Często wydaje się, że organizacje  i stowarzyszenia, podają prognozy nieco na wyrost, ale należy brać pod uwagę to, że są to ludzie z pasją i doświadczeniem, którzy każdego dnia śledzą różnego rodzaju modele, radary i detektory, by dać nam jak najlepszy wgląd na to, co czeka nas w ciągu nadchodzących dni. Ponadto chyba wielu z nas mogłoby przyznać, że czasem lepiej ostrzegać i zapobiegać, niż nie robić nic a potem załamywać ręce, prawda? W związku z tym, jeśli jesteś osobą, która nie do końca ufa prognozom podawanym w telewizji i masz świadomość tego, że te nie mówią nam wszystkiego i nie ostrzegają przed mocniejszymi incydentami, które niosą za sobą straty i zagrażają ludzkiemu życiu i zdrowiu, ten wpis z pewnością Cię zainteresuje. 
Dowiesz się z niego gdzie jeszcze można śledzić prognozy, a co najważniejsze jakie są strony i aplikacje, które pozwolą ci być na bieżąco z pogodą, w trakcie wakacyjnego wypadu na łono natury, dając gwarancję tego, że o potencjalnym zagrożeniu, dowiesz się wystarczająco wcześnie, by nie musieć się z nim mierzyć pośrodku niczego, tylko schronić w bezpiecznym miejscu. 

Z tego miejsca, zachęcam Was również do dzielenia się stronami i aplikacjami, z których korzystacie, a które mogą się przysłużyć innym :) 

Polscy Łowcy Burz - Skywarn Polska 

Jedną z najciekawszych i najbardziej przydatnych stron, jest strona stowarzyszenia Polskich Łowców Burz- Skywarn Polska. Stowarzyszenie to liczy sobie kilkudziesięciu członków. Pasjonatów, którzy dokładają wszelkich starań do tego, by ostrzegać nas przed różnymi zjawiskami meteorologicznymi, które niosą za sobą różnego rodzaju zagrożenie, zarówno mniejsze jak i większe. 

Strona stowarzyszenia to przede wszystkim wydawane prognozy, z którymi możemy się na bieżąco zapoznawać, czy mapa Sky Predict 2, na której możemy podejrzeć aktualne ostrzeżenia dla naszej okolicy. Strona ta jest również sporym kompendium wiedzy na temat zjawisk meteorologicznych. Poza opisami skali ostrzeżeń, z którą mamy tam do czynienia, możemy również zapoznać się z wieloma pojęciami, które znajdują się w zakładce "wiedza". Ponadto otrzymujemy również zakładki takie jak detektory i radary, które nie tylko informują nas o tym, jak one działają, ale również zawierają linki do takowych, byśmy mogli wszystko śledzić sami. Nie brak tam również różnego rodzaju publikacji, jak i forum, do którego można dołączyć, by móc wdać się w rozmowy z łowcami i wspierać ich pracę przekazywaniem informacji na temat zjawisk, których świadkami jesteśmy. 

Zauważyć również trzeba, że w przypadku, gdy prognoza pogody wystawiona na kolejny dzień ulega zmianie, a zjawiska których powinniśmy się spodziewać, mogą przybrać inny obrót, Polscy Łowcy Burz, w razie konieczności wrzucają aktualizację prognozy. Jednym z minusów tej strony jest dla mnie niestety to, że w przypadku dni, kiedy przez nasz kraj przechodzą gwałtowne zjawiska pogodowe, serwer ma tendencję do przeciążenia, a co za tym idzie, dostęp do strony graniczy z cudem i trzeba kilku minut ciągłego odświeżania, by trafić w "ten" moment, dzięki któremu dostaniemy się na czat prognozowy, czy do artykułu. 




Sieć Obserwatorów Burz 

Jest to kolejne stowarzyszenie, zrzeszające pasjonatów burz i innych zjawisk meteorologicznych. Podobnie jak Polscy Łowcy burz, Sieć Obserwatorów Burz posiada swoją stronę internetową, oraz facebooka, na które może zajrzeć każdy z nad. Niewątpliwie plusem stowarzyszenia jest to, że ich strona również posiada mapę, na której możemy śledzić kierunek przemieszczania się burz, oraz określić z pomocą radaru ich siłę, ale również znajdująca się po lewej stronie relacja live, na której w przypadku przechodzenia przez nasz kraj zjawisk burzowych, możemy zapoznać się z informacjami dotyczącymi nie tylko ich natężenia, ale również z informacjami o wyrządzonych szkodach, rosnących zagrożeniach, czy zdjęciami, które są nadsyłane przez ludzi. 

Sieć Obserwatorów Burz, posiada również swoją aplikację na smartfony, którą można znaleźć w sklepie google play, a dzięki której wszystkie ostrzeżenia mamy zawsze pod ręką i w przypadku całodniowych wycieczek, nie musimy błądzić po internecie, bo wystarczy zajrzeć do aplikacji. Monitor burz, to aplikacja w pełni darmowa, oferująca nam nie tylko prognozę, radar i detektor, ale również umożliwiająca nadsyłanie do stowarzyszenia raportów, które przez określony czas są wyświetlane w aplikacji i które może podejrzeć każdy. Jeśli więc macie ciekawe nagranie czy zdjęcie, z przechodzącej własnie przez wasz region burzy, możecie śmiało skorzystać z systemu do raportowania, by podzielić się z innymi swoimi zdobyczami i przestrzec ich przed tym, co może chwilę później dotrzeć w kolejne miejsca. 

Sporym plusem wspomnianej aplikacji, jest również opcja ostrzegania. Wystarczy w ustawieniach wybrać promień od miejsca naszej lokalizacji, w jakim powinny być wykrywane wyładowania i w przypadku gdy takie się pojawią, aplikacja przyśle nam powiadomienie o ich ilości. Sprawdza się to zarówno w przypadku bardzo słabych burz, liczonych w kilku wyładowaniach, jak i w tych, które liczą ich kilkadziesiąt a nawet kilkaset. 




Pogodynka 

Pogodynka to podstawowy radar, na którym możemy obserwować nie tylko burze, ale również opady deszczu. Odświeża się ona co kilkanaście minut, pokazując nam skan radarowy, który możemy odtworzyć w wybranym przez siebie przedziale godzinowym, by móc śledzić nie tylko kierunek opadów i burz, ale również ich natężenie. Strona jest prosta w obsłudze, a co ważne największy laik prędzej czy później zdąży ją rozgryźć, obserwując między innymi kolor skanu. Im ciemniejszy on jest, tym silniejsze zjawisko, a co za tym idzie tym większych opadów deszczu i gradu, a zimą również śniegu, możemy się spodziewać. W innym wpisie w przyszłości, pojawią się również informacje dotyczące tego, jak na radarze rozpoznać nadchodzący opad gradu, superkomórkę burzową, czy nawet ryzyko wystąpienia trąby powietrznej. 




Blitzortung 

Blitzortung to detektor, pokazujący nam aktualne wyładowania nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Rejestruje on wyładowania atmosferyczne i zachowuje je na mapie przez dwie godziny, dzięki czemu możemy śledzić nie tylko kierunek przemieszczania się burz, ale również ilość wyładowań jakie ze sobą niesie, jak i dokładne miejsce ich występowania. Legenda zamieszczona w lewym górnym rogu mapy, pomaga nam określić ile czasu minęło od ostatnich wyładowań i określić, czy burza wygasa, czy wręcz przeciwnie, nabiera na sile. Wyładowania oznaczone kolorem białym, są tymi aktualnie zarejestrowanymi, zaś kolejne kolory, przedstawiają nam czas dla danego miejsca, w którym były one zarejestrowane później. Strona ta jest niewątpliwie jedną z tych najważniejszych, jeśli wybieramy się na cały dzień w teren, by móc w miarę możliwości przewidzieć nadejście burzy z piorunami, przed którą, jak wiadomo należy się schować w bezpiecznym miejscu. 




Lighting Maps 

Lighting Maps działa podobnie co Blitzortung. Pozwala nam śledzić aktualne mapy pogodowe dla naszego kraju oraz świata z uwzględnieniem w czasie rzeczywistym pojawiających się wyładowań, które powinny być dla nas przestrogą zarówno wtedy, gdy jesteśmy w terenie, jak i w domu, by uniknąć szkód spowodowanych wyładowaniami między innymi w domowym sprzęcie elektroniczny. Strona ta posiada również własną aplikację na smartfony i tablety, dzięki której nie musimy mieć stałego dostępu do laptopa i komputera, w celu śledzenia tego, co przygotowuje dla nas pogoda na nadchodzące godziny. 




Burze.dzis.net 


Jest to ostatnia z wartych uwagi stron, z którą należy się zapoznać. Poza oferowaniem nam map, na których możemy śledzić to co dzieje się w pogodzie, ma ona bardzo przydatną opcję wyszukiwania burz. Wystarczy w menu po lewej wybrać opcję "szukaj burz" określić swoją lokalizację, czy to na podstawie wybrania miasta, czy dzięki użyciu nawigacji, która ustali naszą pozycję automatycznie, wybrać promień w jakim poszukujemy burzy i sprawdzić. W przypadku, kiedy burze nie pojawiają się w wybranym promieniu, strona poinformuje nas o tym, że takich nie wykryto. Kiedy jednak jakaś burza znajduje się w pobliżu, wówczas otrzymamy informację o ilości wyładowań w ciągu ostatnich minut, jak i kierunku, w którym się one pojawiają. 

Ponadto strona ta, daje nam możliwość otrzymywania ostrzeżeń w formie sms'a jak i emailem. W przypadku smsa, minusem jest to, że należy mieć doładowane konto na stronie bramki operatora, z którego takie wiadomości do nas przyjdą, ale możliwość otrzymania takich powiadomień drogą mailową, rekompensuje tą drobną niedogodność i daje nam możliwość wybrania, przed jakimi dokładnie zjawiskami, chcemy być ostrzegani. 






Komentarze

  1. Odpowiedzi
    1. Ja również, dlatego co roku niecierpliwie wyczekuję sezonu :D

      Usuń
  2. Odpowiedzi
    1. Każdy ma jakieś lęki mniejsze i większe, a strach przed burzami jest uzasadniony zważywszy na szkody i zagrożenie jakie za sobą niosą

      Usuń
  3. fajne te strony, ale powiem szczerze że nigdy nie korzystałam ze stron tego typu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może warto kiedyś sprawdzić i okaże się, że przypadną do gustu? :D

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

WRZESIEŃ Z KINGIEM: Smętarz dla zwierzaków (1989)

Alice Broadway - Tusz

Wojciech Kulawski - Syryjska legenda